Praktyczne meble dla rodzeństwa w różnym wieku

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, iż nie każdy może sobie pozwolić na to, aby urządzić osobne pokoje dla wszystkich dzieci, w szczególności gdy mieszka się w bloku. Dlatego niektórzy rodzice są zmuszeni do aranżacji wspólnej przestrzeni na swoich dzieci. Warto zwrócić uwagę na to, że problem zaczyna się wtedy, kiedy dzieci są w różnym wieku, ponieważ mają odmienne upodobania co do stylu czy nawet kolorystyki i dodatków, które ozdabiają pomieszczenie.

Ponadto, dużym wyzwaniem będzie dla nas kupno mebli dla dzieci w różnym wieku. Otóż, w tym wypadku powinny być one utrzymane w jednym stylu, aby się ze sobą nie gryzły. Mile widziane są też podobne odcienie barw, chociaż eksperymenty kolorystyczne są jak najbardziej pożądane, jednakże muszą być dobrze przemyślane. Poza tym, niekiedy meble wyznaczają granicę pomiędzy częściami pokoju, które należą do rodzeństwa. Oczywiście, jest to dobre rozwiązanie konstrukcyjne, ponieważ każde dziecko nawet we wspólnym pokoju potrzebuje mieć jakiś kąt tylko na własność, co mu zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Nie ulega wątpliwości, że meble we wspólnym pokoju powinny być praktyczne, dlatego ich ilość ograniczamy do minimum. Z pewnością, nie może zabraknąć w nim łóżek, najlepiej pojedynczych, które będą ustawione po przeciwległych stronach pomieszczenia. Natomiast, gdy pokoik jest ciasny, jednym rozwiązaniem wydaje się łóżko piętrowe. Poza tym, ważnym meblem, wręcz niezbędnym w pokoju, jest biurko, przy którym dzieci mogą odrabiać lekcje. Jednakże by uniknąć kłótni, warto ustalić zasady jego użytkowania, a także innych wspólnych sprzętów, np. komputera czy telewizora. Ale najlepiej by było, żeby w pokoju każde z dzieci miało wydzielony własny kącik do nauki.

Poza tym, bardzo funkcjonale w pokoju dla dzieci w różnym wieku są regały, na których mogą być poustawiane książki, zabawki czy fotografie lub pamiątki. Nie zapominamy o praktycznych skrzyniach, koszach wiklinowych czy kufrach, w których można naprawdę wiele ukryć, zwłaszcza gdy mają nas odwiedzić goście, a nie chcemy, by potykali się o klocki czy inne zabawki porozrzucane, np. przez młodsze rodzeństwo. Równie niezbędne we wspólnym pokoju są szafki i komody na ubrania, a także stolik z fotelami lub krzesłami, przy którym będziemy zasiadać przykładowo z przyjaciółmi.

Reasumując, wybierając meble do pokoju dla dzieci w różnym wieku, musimy pamiętać o tym, by były praktyczne, dopasowane stylistycznie, kolorystycznie i niepotrzebnie nie zagracały wnętrza, ograniczając w nim cenną przestrzeń, którą i tak muszą dzielić co najmniej dwie osoby.