Aranżacja małego pokoju nastolatka

Każdy nastolatek marzy o własnym pokoju, w którym mógłby czuć się bezpiecznie, realizować swoje pasje, przyjmować znajomych. I wbrew pozorom wcale do szczęścia nie jest mu potrzebne wielkie wnętrze, gdyż w zupełności zadowoli go nawet mały pokoik, byle był na własność. Musimy mieć na uwadze fakt, że młodzież ma zwykle swoją koncepcję aranżacji własnego pokoju, dlatego podczas jego projektowania powinniśmy wziąć pod uwagę pomysły dorastających dzieci, tym bardziej że to one, a nie my będą w nim spędzać mnóstwo czasu.

Z pewnością, okres dojrzewania to czas, w którym dzieci uwielbiają podkreślać swój indywidualizm, także w wystroju własnego pokoju. W związku z powyższym powinniśmy im pozwolić na wybór jego kolorystyki, stylistyki, mebli oraz dodatków, które mogą być naprawdę zwariowane. Nie ulega wątpliwości, że inaczej będzie też wyglądała aranżacja pokoju zajmowanego przez dziewczynę, a inaczej przez chłopca. Otóż, panowie, raczej preferują ciemne barwy, czasami niemal mroczne. Na ścianach zwykle wieszają plakaty ulubionych zespołów muzycznych czy gwiazd sportu. Poza tym kochają nieład, a także nierzadko ich wnętrza są zagracane akcesoriami komputerowymi. Natomiast młode damy uwielbiają żywe kolory, ściany pokojów lubią obwieszać zdjęciami gwiazd show biznesu, celebrytek, najczęściej piosenkarek i aktorek.

Oczywiście, ogromne znaczenie odgrywa również dobór mebli do pokoju nastolatka. Przede wszystkim, stawiamy na wygodne łóżko, pojemne szafy, komody, praktyczne półki, na którym możemy poukładać, np. książki. Mile widziane są sprzęty z drewna, ponieważ są wytrzymałe, a co najważniejsze są dostępne w różnych odcieniach i istnieje możliwość ich powtórnego pomalowania. Nie mniejszą rolę ma kolorystyka ścian, zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń. W tym wypadku wskazane jest pomalowanie ich w jasnej barwie, która optycznie powiększy wnętrze. Ponadto, dobrym wyborem będą fototapety, których tematyka powinna odpowiadać zainteresowaniom nastolatków. Przykładowo fani piłki nożnej mogą wybrać tapetę przedstawiającą boisko sportowe, zaś wielbiciele gór, niezwykły krajobraz. Niektórzy młodzi ludzie preferują również wzorzyste ściany, np. w paski lub figury geometryczne.

Podsumowując, wystrój pokoju nastolatka powinien być zgodny z jego wizją, może być on bardzo przytulny lub cechować się artystycznym nieładem, sprawiać wrażenie nawet tajemniczego. Jednakże z drugiej strony jest to przestrzeń prywatna syna czy córki, w związku z czym mają oni prawo do tego, by urządzić go jak chcą, gdyż tylko wtedy będą się w nim czuć komfortowo.